Vėdinimas patalpose yra tinkamas tuomet, kai per valandą yra pakeičiama pusė patalpose buvusio oro tūrio. Nurodoma, jog šis procesas turėtų vykti nuolat, o tai reiškia, kad praverti langą kartą per dieną neužtektų bet kokiu atveju.

Ar Lietuvoje patalpos vėdinamos tinkamai? Deja, didžioji dalis ne. Mūsų šalyje populiariausias yra natūralios traukos principas. Tokios vėdinimo sistemos principas – per ištraukimo angas bei ortakius pašalinti į patalpų viršų pakilusį šiltą orą, o tuo pat metu į jo vietą patenka oras iš lauko. Paprastai – kur kas šaltesnis nei esantis viduje. Tokio vėdinimo būdo privalumai yra nepasikeitusi statinio statybos savikaina ir vis dėlto į vidų patekęs šviežias oras.

Trūkumai – gerokai didesni patalpų išlaikymo kaštai, mat su iš patalpų šalinamu oru pašalinama ir didelė dalis šilumos, o tai reiškia didesnes šildymo išlaidas. Tiesą pasakius, apskaičiavus patiriamus nuostolius, tampa aišku, kad moderni vėdinimo sistema būtų atsipirkusi per 6-10 metų. Taigi, statant ar renovuojant pastatus pasirinkus natūralius ventiliavimo būdus, reikėtų atminti, kad jie ne tik neprisideda prie geresnės gyvenimo kokybės, tačiau ir sutaupyti iš tiesų nepadeda. Priešingai nei modernios vėdinimo sistemos, kurių veikimo principas – grąžinama dalis šilumos – suteikia galimybę užtikrinti šilumos išlaikymą iki 85 procentų.

Vis dėlto, vien pasirinkti šiuolaikišką sistema dar ne viskas, ne mažiau svarbu ir jos pritaikymas pagal konkrečios patalpos specifiką. Tai reiškia, kad rengiant vėdinimo projektą turi būti atsižvelgta į statinio konstrukciją, jos subtilybes, joje paprastai būnančių žmonių skaičių (dirbančių arba gyvenančių), patalpose atliekamos veiklos pobūdį, geografines, klimato ypatybes ir kt. Kaip žinoti, ar vėdinimo sistema yra tinkama? Ji turi atitikti tris pagrindinius kriterijus: būti patikima (visą gamintojo numatytą eksploatacijos laiką neturėtų kilti gedimų ar kitokių trikdžių), užtikrinti maksimalų komfortą ir idealiai tinkantį mikroklimatą patalpose būnantiems žmonėms ir pasižymėti taupumu (naudoti nedidelį kiekį elektros energijos, kad eksploatacija nebūtų brangi).

Kaip išsirinkti labiausiai tinkančią vėdinimo sistemą? Viskas prasideda nuo kliento poreikių, lūkesčių, kuriuos jis išsako, taigi svarbiausia jau šiame etape mąstyti racionaliai ir pamiršti taupymą ten, kur tai gali būti žalinga – rinktis tokias sistemas, kurios orą tik keičia. Geriausias rezultatas bus pasiektas tuomet, kai vėdinimo sistema pajėgs atlikti visas pažangiausias funkcijas: filtruoti orą (taip iš jo pašalinant visas kenksmingas priemaišas), reguliuoti keičiamo oro srautą, pritaikydama šilumos grąžinimo sprendimus.

Kaip parenkamas vėdinimo sprendimas? Vėdinimo sistemos parenkamos atsižvelgus į keletą esminių, jau minėtų, rodiklių, tai: patalpos oro tūris, žmonių skaičius ir jų buvimo patalpose trukmė bei į patalpas patenkančio oro kokybė.

 
Darmanto YouTube kanalas